Microtia nedir?

featured image

Kulak kepçesi doğumsal gelişme bozukluğudur. Latince bir birleşik kelime olup kelime anlamı olarak micro=küçük, otia=kulak, kısacası küçük kulak demektir. Yaklaşık olarak her 6000 çocuktan 1 tanesi microtialı olarak doğar. Çok değişik formlarda görünebilir ancak gelişme geriliğinin derecesine göre temel olarak 3 microtia tipi vardır.

1. derecede kulak şekli genel şekil olarak neredeyse normale yakındır ama boyut olarak küçük kalmıştır. Bu hastalarda kulak kanalı genellikle normaldir.

2. derecede kulağın üst kısımlarında belirgin bir gelişme geriliği ve şekil bozukluğu vardır ancak kulak alt bölümleri normale yakındır. Kulak kanalı genellikle kapalıdır.

3. derece ise en sık görülen tip olup, bir kulak kepçesi yerine içinde deforme kıkırdak dokusu olan “yer fıstığı” şeklinde küçük bir oluşum söz konusudur. Kulak kanalı tamamen kapalıdır. Bir sonraki durum ise “anotia” yani kulağın hiç olmamasıdır. Microtia genellikle %80 tek taraflıdır ama bazen iki tarafın tutulması da söz konusu olabilir.

Hemifacial Microsomia olarak tanımladığımız bazı vakalarda ise microtia ile birlikte yüzün aynı tarafında elmacık kemiği, yanak ve alt çeneyi etkileyen bir gelişim geriliği söz konusudur. Bazı hastalarda kısmi yüz felci de bu duruma eşlik eder.

Goldenhar Sendromu denilen durumda ise, bu belirtilere ek olarak gözde epibulbar dermoid denilen iyi huylu tümör oluşumları ve boyun kemiklerinin hareketlerini kısıtlayan yapısal anormallikler mevcuttur.