Kulak kepçesini kim yapar?

featured image

Kulak kepçesi, kendine özel dokusal kompozisyonu ve son derece ince detaylar içeren 3 boyutlu yapısı nedeniyle bir cerrah için yeniden yapımı en zor vücut bölümlerinden biridir. Yapımında başarılı olmak için bilgi ile deneyimin yanı sıra özel yetenek ve adanmışlık gerektiren bir konudur. Bir kulak yapımında başarı, normal kulağı ne kadar iyi taklit edebildiğimizle ölçülür.

Dünya genelinde çok sayıda cerrah kulak kepçesi yaptığını iddia etse de başarılı olarak kabul edilen sonuçlara imza atan, yani normal kulağa benzeyen bir kulak yapabilen çok az cerrah vardır. Dünya genelinde mükemmel sonuçlarıyla öne çıkan uzman sayısı ise bir elin parmaklarını geçmez. Maalesef bu yetenek ve deneyimi olmayan cerrahlarca yapılmış denemeler sonrasında, şekilsiz ve “keşke yaptırmasaydık” denilecek sonuçlarla mutsuz olan birçok hasta görmekteyiz. Üstelik bu başarısız ameliyatlarda kulak yapımı için çok kıymetli olan bölge derisi heba edilmekte ve her deneme de çocuğunuzun 3-4 kaburgası zarar görmektedir.

Özet olarak microtia tedavisinde en önemli husus doğru doktoru bulmaktır. Aksi takdirde çocuğunuz yeni kulağa sahip olma şansını yitirebilir. Bu ameliyat sadece özel yetenek, tecrübe sahibi ve kendini bu işe adamış uzman bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Microtialı çocukların ebeveynleri olarak ümitsizliğe kapılmayın. Microtia tedavisi doğru ellerde son derece güvenlidir.

İletişim Formu