Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

featured image

Ameliyat çıkışında çocuğunuz odasına hekim ve konuyla ilgili deneyim sahibi hemşirelerimiz eşliğinde getirilecek ve çocuğun bakımıyla ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiği size ayrıntılarıyla anlatılacaktır. Ameliyat sonrası önlemler ve ilaç tedavilerini özel eğitimli servis personelimiz üstleneceğinden sizin bilmeniz gereken bir kaç hususa burada yer vereceğiz.

Ameliyattan 2 saat sonra su ile başlamak üzere sıvı alımına izin verilir. Akşamına hasta çorba vb. hafif gıdalarla beslenebilecek duruma gelir. Hastanın temel şikayeti kulak bölgesinden çok kıkırdaktan alınan göğüs bölgesindeki ağrı olacaktır. Ancak son yıllarda geliştirilen ağrı kesici pompaların uygulanması ile bu sorun ortadan kaldırılmakta, ameliyat sonrası dönem daha rahat geçirilmektedir. Ertesi günü hastamızın odada hareket etmesine izin verilebilir. İlk ameliyat için hastanede kalış süresi ortalama 4-5 gündür. İyileşme 2 hafta sürer. Bu süreçteki en önemli husus hastanın uyurken yeni kulağının üstüne yatmamasıdır. Başka şehirlerden veya yurtdışından gelen hastalarımız 5. gün sonrasında rahatlıkla yolculuk yapabilirler.

Eve gittikten sonra da dikkat etmeniz gereken bazı hususları burada hatırlatmakta fayda var: Ameliyattan sonraki ilk bir ay kulak üzerine yatılması önerilmez. Bu süreden sonra üzerine yumuşak bir yastıkla yatabilirsiniz. İlk zamanlarda ameliyat bölgesinde bir miktar şişlik olabilir. Her geçen gün bu miktar azalır. Kulak şekli haftalar içinde gittikçe yerine oturur.

İletişim Formu