Ameliyat Hazırlık Aşamasında Neler Yapılmalıdır?

featured image

Psikolojik Hazırlık

Çocuğunuzla onun hastalığına ve yapılacak ameliyata dair usulünce konuşmanız çok önemlidir. Çocuğunuzu olumlu yönde motive etmek için yeni kulağından, istediği bir gözlükten, küpe ve kulaklık takabileceğinden bahsedebilirsiniz, daha önce ameliyatla düzelmiş çocukların görsellerini gösterebilirsiniz. Ayrıca ameliyattan birkaç ay önceden ameliyatı yapacak hekimle tanışması ve sonrasında doktoru hakkında güzel hikayeler anlatılması çocuğu hazırlamakta önemlidir. İyi hazırlanmış çocuklarda ameliyat sonrası dönem çok daha rahat geçmektedir. Bu konuda kendinizi yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız bir çocuk psikiyatristi ya da psikoloğundan yardım alabilirsiniz. Kliniğimizde bu konuda uzman bir psikoloğumuz hizmet vermekte olup, görüşme için geldiğinizde size bu süreçte nasıl davranmanız gerektiğine dair yardımcı olacak bilgilendirmeyi yapacaktır.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Kliniğimize ameliyattan bir gün önce gelmeniz ameliyat için gerekli tetkikler ve hazırlıkların tamamlanması için yeterli olacaktır. Genel anestezi altında yapılacak bir girişim olduğundan hastanın anestezi açısından bir probleminin olup olmadığının belirlenmesi için kan tetkikleri yapılacak ve hasta, çocuk hastalıkları ve anestezi uzmanları tarafından değerlendirilerek ameliyata uygun olup olmadığı belirlenecektir. Çocuğun ameliyat öncesi dönemde üşütmemesi, ateş ve öksürüğünün olmaması önemlidir.

Ameliyattan Önce

Ameliyattan önceki gece çocuğun iyi uyuması sağlanmalıdır. Anestezi için ameliyat saati öncesinde minimum 6 saat aç ve susuz olması, hiçbir şey yiyip içmemesi gerekir. Çocuğunuza ameliyat sabahı, anestezi uzmanımızca meyve suyu içinde verilen yatıştırıcı bir ilacın etkisinde olarak ameliyathaneye sizin refakatinizde, hiç korkutmadan, üzülmeden alınacak ve ameliyat boyunca da anestezi altında olacağından hiçbir acı duymayacaktır.

İletişim Formu