6 Yaşındaki Yaren'e Kendi Dokularından Kulak

featured image

6 yaşındaki Yaren bir kulağı eksik dünyaya geldi; tıpkı 6 bin çocuktan biri gibi. Anne ve babası yurt içi ve yurt dışından biricik kızlarına kulak yapabilecek cerrahları tek tek araştırdı ama hiçbiri onları ikna edemedi. Umutları tükenmişti ki kader yollarını; hastalarına kendi dokularından yaptığı organlarla dünyaca tanınan ünlü Türk Cerrah Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile kesiştirdi. Acıbadem Bodrum Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, beş saatlik ameliyatla küçük kıza kendi dokularından, göğüs kafesinden aldığı kıkırdakları yontarak gerçeğinden farksız, canlı bir kulak yaptı. Dilek ve Tamer Uğur kızlarının yeni kulağının bakanda hayranlık uyandırdığını belirtirken Yaren ise ilk kez adım atacağı ilkokula bir kulağı eksik gitmek zorunda olmayacağı için mutluluktan uçuyor. İşte, mucizevi bir ameliyatın ayrıntıları...

"Kızımız doğduğunda sevinç ve üzüntüyü aynı anda yaşadık; çünkü kızımın sağ kulağının yerinde sadece küçücük, şekilsiz ve yumuşak bir çıkıntı vardı…" diyor anne Dilek Uğur. Çünkü biricik kızları Yaren 6 bin kişide 1 görülen Mikrotia (microtia) hastası olarak dünyaya gelmişti; hayata bir kulağı eksik başlamıştı. Anne ve babası ona hiç yansıtmasalar da yıllarca soruna çare aradılar. Baba Tamer Uğur "Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında kulak yapımı konusunda pek çok cerrah araştırdık. Bu konuda uzman cerrahların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ama kimi ‘böyle daha güzel’, kimi ‘diğerine benzer kulak yapılamaz, mümkün değil’ dedi; kimi de bizi ikna edecek daha önceden yaptıkları bir çalışma örneği gösteremedi" diyor ve gözlerinin içi gülerek ekliyor: "En sonunda çok şükür ki en iyisini kendi ülkemde buldum."

İlkokula Başlamadan Yapılmalı

Uğur çiftinin umutlarının tükendiği bir anda, kader onların yolunu hastalarına kendi dokularından yaptığı organlarla dünya çapında tanınan Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile kesiştiriyor. Ünlü Türk Cerrah Prof. Dr. Mehmet Mutaf yönetimindeki Acıbadem Bodrum Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümüne başvuruyorlar. Üstelik tam da zamanında! Zira Prof. Dr. Mehmet Mutaf ‘Mikrotia’ olarak adlandırılan dış kulak kepçesinin doğuştan gelişememesi durumunun hastalarda hem fiziksel hem duygusal sorunlara yol açtığını belirterek "Bu sorunlar okul döneminde artmaktadır. Çocuğun özgüveninin yara almaması, kişilik gelişiminin normal olabilmesi açısından Mikrotia tedavisi mümkün ise okul öncesi dönemde yapılmalıdır. Aksi halde sürekli görünüşleri nedeniyle kaygı duyuyor ve içlerine kapanıyorlar. Bunu düzeltebilecek müdahalelerden yoksun kalan pek çok yetişkin gördüm, eziyet çekiyor ve ciddi psikolojik bozukluklar yaşayabiliyorlar" diyor.

Kendi Dokularından Yepyeni Bir Kulak!

Bir kulağı tam duyan ancak eksik kulağında yüzde 70 işitme kaybı olan 6 yaşındaki Yaren’i, okul dönemine az bir zaman kala ameliyat eden Prof. Dr. Mehmet Mutaf, hassas ölçümler ve beş saat süren ameliyatla küçük kıza kendi dokularından, göğüs kafesinden aldığı kıkırdakları yontarak gerçeğinden farksız, canlı bir kulak yapıyor. Yeni bir kulak yapımı için iki operasyon gerektiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Mutaf "Modelleme ve son derece hassas ölçümler yapıldıktan sonra, ameliyatın ilk aşamasında göğüs kafesinden alınan kıkırdaklarla normal kulağa benzeyen bir kulak çatısı oluşturulmakta ve kulağın olması gereken bölgede deri altına yerleştirilmektedir. Uygulanan vakum cihazı ile deri ve kıkırdak dokusunun birbirine yapışarak bir kulak oluşturacak şekilde iyileşmeleri sağlanmaktadır. Bu ameliyatta önemli olan cerrahın 3 boyutlu çatıyı oluşturma aşamasındaki ustalığı ve sabrıdır. Deneyim kadar yeteneğin de ön plana çıktığı bir girişimdir" diyor. Bu ilk ameliyattan en az 6 ay sonra ikinci aşamayı gerçekleştirdiklerini kaydeden Prof. Dr. Mehmet Mutaf "İkinci aşamada ise oluşturulan yeni kulak kepçesinin üst bölümünü baştan ayırarak herkeste olduğu gibi dışarıya doğru çıkıntılı durmasını sağlayıp sağlam kulakla eşit hale getiriyoruz. Zaman içinde geliştirdiğimiz yöntemle model olarak aldığımız sağlam kulak ile çok benzer kulaklar yapabilmekteyiz" diyor.

"Kulağıma Kavuştuğum İçin Çok Mutluyum"

Yaren’in mikrotia ameliyatı olduğu gün babasının doğum günüymüş. Ameliyatın son derece başarılı geçtiği haberi ile hayatının en güzel doğum günü hediyesini aldığını söylüyor Tamer Uğur. Anne Dilek Uğur ise sevinç gözyaşlarıyla "Çok şükür hepsi Prof. Dr. Mehmet Mutaf hocamız sayesinde geçti. Bakanda hayranlık uyandıran bir ameliyatla kızıma normali gibi görünen bir kulak yapıldı" derken çok önemli bir mesaj veriyor: "Mikrotialı doğan çocukları olan anne babaların ümitsizliğe kapılmalarına hiç gerek yok. Yalnız bu ameliyatı kime yaptıralım diye titizlikle araştırırken çok kötü yapılmış kulaklar gördük. Biz bu nedenle bunun diğer ebeveynlerce duyulmasını istedik. Bu işte en önemli olan ‘doğru doktorun’ seçilmesi!" Küçük Yaren ise şimdi yeni kulağıyla okuluna gidecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

İletişim Formu